ועדת השמה – מה תבחרו לומר ב- 10 דקות שיכריעו את גורל ילדיכם?

בחודשים האביב והקיץ מתכנסות ועדות השמה של החינוך המיוחד, לדון בעתידם של אלפי ילדים במערכת החינוך. ההורים מוזמנים אל ועדת השמה במסגרות, וניתנת להם אפשרות להביע את עמדתם בקשר למסגרת בה יתחנכו ילדיהם.

עורכות הדין במשרד עו"ד רז מורג טישלר, מנוסות בייצוג הורים בפני ועדת השמה בחינוך מיוחד, ובמיצוי זכויות הורים בוועדות השמה. אנו נדאג לכך שקולכם יישמע, ותתקבל החלטה בהתאם למה שאתם סבורים שנכון עבור ילדיכם.

מהי ועדת השמה?

ועדת השמה לחינוך מיוחד, מוסמכת לקבוע מהו אפיון החריגות של התלמיד, כלומר מהו הקושי עימו הוא מתמודד, ומהם צרכיו המיוחדים.

בנוסף, ועדת ההשמה מוסמכת לקבוע באיזו מסגרת יתחנך ילד בעל צרכים מיוחדים. החלופות הן בית ספר לחינוך מיוחד (או גן), כיתת חינוך מיוחד ב

ועדת השמה

בית ספר רגיל או שילוב יחידני בחינוך הרגיל, בכיתה רגילה.

הבחירה בין החלופות תשפיע על רמת השירותים והתמיכה שיקבל ילדיכם, על הסביבה החברתית שלו, ועל מידת ההכשרה של הצוות החינוכי בתחום החינוך המיוחד. כמו כן, תוצאות הדיון בוועדת השמה ישפיע על זכאותכם לקבלת נקודות זיכוי במס הכנסה.

הדיון בוועדת ההשמה:

חברי ועדת השמה הינם נציגי משרד החינוך (הפיקוח) והרשות המקומית, ולרוב נוכחים בדיון גם נציגי המוסד החינוכי הקודם של הילד (הגן או בית הספר). הורי התלמיד מוזמנים אף הם לדיון בפני הוועדה.

לקראת הדיון תקבלו זימון בכתב, וכן 'שאלון ועדת השמה' שימולא על ידי הצוות החינוכי במסגרת הנוכחית בה לומד ילדיכם. את הטפסים בהם אתם צפויים להיתקל לקראת ועדת ההשמה אפשר להוריד כאן.

שאלון הפניה של תלמיד הלומד בגן רגיל או מיוחד לוועדות שילוב/השמה שאלון הפניה של תלמיד הלומד בכיתה לחינוך רגיל לוועדת שילוב בית-ספרית
תוספת לשאלון ההפניה לוועדת שילוב/השמה לתלמידים לקויי ראייה – שאלון לרופאי העיניים ולמרפאות לראייה ירודה תוספת לשאלון ההפניה לוועדת שילוב/השמה לתלמידי גן בעלי לקות שמיעה
תוספת לשאלון הפניה לוועדת שילוב/השמה לתלמידי בית ספר יסודי ועל-יסודי בעלי לקות שמיעה שאלון הפניה של תלמיד הלומד בכיתה לחינוך רגיל לוועדת השמה
שאלון הפניה של תלמיד הלומד בכיתה לחינוך מיוחד בבי"ס לחינוך רגיל או בבי"ס לחינוך מיוחד לוועדת השמה סיכום התערבות פסיכולוג המסגרת החינוכית לקראת עדכון זכאות בוועדת השמה
אישור ההורים להערכה פסיכולוגית אישור ההורים להפניית ילדם לאבחון דידקטי

מדוע נדרש עו"ד לצורך מיצוי זכויות הורים בוועדת השמה?

וועדת השמה
וועדת השמה

לעניינו של כל ילד מקצה הוועדה כחצי שעה, במהלכה ידברו חברי הוועדה, צוות הגן/בית הספר וההורים. לכל גורם מוקצות בערך 10 דקות. ב- 10 הדקות שיינתנו לכם, ההורים, תצטרכו לשכנע את הוועדה לאן לשבץ את ילדיכם. בדיוק בשביל זה, אנחנו כאן: אנחנו ננחה אתכם אילו מסמכים רצוי להכין לקראת הוועדה, נטען בפניה את טענותיכם, נכין אתכם למה שצפוי להתרחש במהלכה, ונמנע מכם לבזבז זמן יקר על עניינים שאינם רלוונטיים להחלטה. 

לפני הדיון זכותכם לקבל את שאלון ועדת ההשמה שמילא הצוות החינוכי, עליו תוכלו להגיב. אנחנו מאמינים שלא מספיקה תגובה בת 10 דקות, ולכן נכתוב עבורכם מכתב מקדים לוועדת ההשמה, ובו נפרט את צרכיו של הילד, את התייחסותכם למה שנכתב בשאלון, ואת עמדתכם בקשר למסגרת אליה נכון לשבץ אותו.

במידה והוועדה לא תקבל את ההחלטה הרצויה לכם, אנחנו נפנה בשמכם לוועדת ערר של החינוך המיוחד, ונייצג אתכם בפניה, במטרה לשנות את החלטת ועדת ההשמה.

חשוב להבין, שכאשר עמדתכם אינה זהה לעמדת הצוות החינוכי, הוועדה הופכת לגוף מעיין שיפוטי. היא צריכה להכריע בין עמדות סותרות, ויש לה מעט זמן כדי לקבל תמונה מלאה על ילדיכם, שהוא עולם ומלואו. השפה המקצועית בדיון, שלרוב אינה מוכרת להורים, ולעיתים ההיכרות המוקדמת של חברי הוועדה עם צוות ביה"ס, עלולים לגרום לכך שהוועדה לא תיתן לרצונכם משקל ראוי. לכן אנו מאמינים, שלהגיע לוועדת השמה בלי עו"ד, זה פשוט 'לא כוחות'.

לתיאום פגישה צרו קשר עוד היום בטלפון 08-8539020.